Met de start van een nieuw eventingseizoen zetten we graag een jonge ruiter in de kijker die al van jongs af aan gebeten is door de cross. Ontdek het verhaal van 𝐖𝐢𝐧𝐭𝐡𝐞𝐫 𝐃𝐢𝐞𝐫𝐢𝐜𝐤𝐱: van zijn eerste pony’s Fanny en Melodie tot de Belgische titel met Va-Vite, en zijn dromen voor de toekomst!
𝗩𝗔𝗡 𝗙𝗔𝗡𝗡𝗬 𝗘𝗡 𝗠𝗘𝗟𝗢𝗗𝗜𝗘 𝗡𝗔𝗔𝗥 𝗕𝗘𝗟𝗚𝗜𝗦𝗖𝗛𝗘 𝗧𝗜𝗧𝗘𝗟: 𝗪𝗜𝗡𝗧𝗛𝗘𝗥 𝗗𝗜𝗘𝗥𝗜𝗖𝗞𝗫 𝗘𝗡 𝗭𝗜𝗝𝗡 𝗟𝗜𝗘𝗙𝗗𝗘 𝗩𝗢𝗢𝗥 𝗘𝗩𝗘𝗡𝗧𝗜𝗡𝗚
𝙑𝙖𝙣 𝙟𝙤𝙣𝙜𝙨 𝙖𝙛 𝙖𝙖𝙣 𝙩𝙪𝙨𝙨𝙚𝙣 𝙙𝙚 𝙥𝙖𝙖𝙧𝙙𝙚𝙣
Winther Dierickx is nog jong, maar heeft ondertussen al een mooie weg afgelegd in de eventingsport. Eind september bekroonde hij die ontwikkeling met de Belgische titel in Minderhout, waar hij met de BRp-merrie Va-Vite (Konquistador van Orchid’s x Shining Starr Aristo, f. Isabelle Gabriëls) een sterk kampioenschap reed. Achter die overwinning schuilt echter een verhaal dat al veel vroeger begon: bij een kleine pony, ouders die hem van jongs af aan meenamen naar wedstrijden en vooral heel veel uren in het zadel.
Volgens zijn ouders kreeg Winther al op jonge leeftijd een mini-paardje, Fanny. Zij was eigenlijk nauwelijks gereden en Winther mocht haar als het ware zelf leren wat het betekende om een rijpony te zijn. Hij was amper vijf jaar oud. Paardrijden was dan ook geen sport die plots in zijn leven kwam: als baby ging hij al mee naar wedstrijden van mama Kara, die dressuur rijdt, en papa Wouter, actief in jumping en eventing. Het paardengebeuren was er dus altijd.
Op zevenjarige leeftijd kreeg hij Melodie van ’t Petershof. Met haar ontdekte hij verschillende disciplines: dressuur, jumping én cross. “De verslaving aan de cross is al vroeg begonnen”, vertelt Winther zelf.
𝙋𝙤𝙣𝙮’𝙨 𝙖𝙡𝙨 𝙡𝙚𝙚𝙧𝙢𝙚𝙚𝙨𝙩𝙚𝙧𝙨
Melodie was niet zomaar een makkelijke pony die hem alles cadeau gaf. Ook zij werd een belangrijke leermeesteres. Winther heeft naar eigen zeggen nooit echt gemakkelijke pony’s gehad en heeft steeds moeten werken om iets te bereiken. Zijn eigen eventingcarrière begon zodra hij geslaagd was voor zijn bekwaamheidsproef en het springen op een goede en veilige manier verliep. Melodie was daarbij een super brave pony, maar ze liep er ook graag eens naast, iets wat ze volgens de familie nog steeds samen met Winthers broer Torben durft te doen.
Die ervaringen hebben Winther als ruiter gevormd. Zijn eerste pony’s leerden hem niet alleen rijden, maar ook omgaan met verschillende karakters en met de uitdagingen die bij eventing komen kijken.
𝙀𝙚𝙣 𝙛𝙖𝙢𝙞𝙡𝙞𝙚 𝙙𝙞𝙚 𝙢𝙚𝙚 𝙤𝙥 𝙥𝙖𝙙 𝙜𝙖𝙖𝙩
In zijn ontwikkeling speelt zijn familie een belangrijke rol. Zijn mama begeleidt hem onder andere vanuit haar ervaring als dressuuramazone en geeft hem soms ook springles. Zijn papa leerde hem het grootste deel van wat hij vandaag in de cross doet en leert hem nog steeds iedere week iets nieuws. Die begeleiding is belangrijk, maar Winther kijkt ook verder dan zijn eigen familie. Zijn voorbeelden in de eventingsport zijn ruiters die hij bewondert om hun prestaties en manier van rijden. Hij noemt onder andere Tim Price, Karin Donckers en Lara De Liedekerke als zijn idolen.
Dat maakt ook duidelijk waarom eventing zo goed bij Winther past. Hij houdt vooral van de cross: de snelheid, de sprongen en de adrenaline. Tegelijk vindt hij net de veelzijdigheid van de discipline één van de mooiste aspecten. Een pony moet volgens hem voldoende heet en moedig zijn voor de cross, maar tegelijk rustig en rijdbaar genoeg voor de dressuur.
𝙑𝙖-𝙑𝙞𝙩𝙚: 𝙚𝙚𝙣 𝙥𝙤𝙣𝙮 𝙙𝙞𝙚 𝙫𝙤𝙤𝙧 𝙝𝙚𝙢 𝙙𝙤𝙤𝙧 𝙝𝙚𝙩 𝙫𝙪𝙪𝙧 𝙜𝙖𝙖𝙩
In de stal is Va-Vite volgens Winther een rustige pony, die op haar tijd ook heel lief kan zijn. Op wedstrijd weet ze echter wat er van haar verwacht wordt. “Ze doet altijd haar best voor mij en ze weet altijd wanneer het belangrijk is.”
Voor Winther is dat precies wat een goede crosspony nodig heeft. Va-Vite zou volgens hem “door het vuur gaan” wanneer dat nodig is. Haar grootste kwaliteiten zijn haar wendbaarheid en snelheid, eigenschappen die volgens hem steeds belangrijker worden naarmate je hoger gaat rijden.
𝙀𝙡𝙠𝙚 𝙥𝙤𝙣𝙮 𝙞𝙨 𝙖𝙣𝙙𝙚𝙧𝙨
Winther rijdt met verschillende pony’s en juist dat vindt hij waardevol. De ene pony is langer, soepeler en heeft betere gangen, maar kan moeilijker zijn in het rijden. Een andere pony is korter en krachtiger, maar buigt dan weer wat moeilijker. Iedere pony heeft zijn eigen sterktes en zwaktes.
Winther probeert de sterke punten van iedere pony optimaal te benutten in de dressuurproef, de cross en het springen. Thuis werkt hij vooral aan de zwakke punten, zodat de pony’s steeds beter worden.
Volgens Winther is het rijden van verschillende pony’s bovendien een uitstekende leerschool: je leert op verschillende manieren rijden en leert moeilijkheden telkens op een andere manier oplossen.
𝙀𝙚𝙣 𝘽𝙚𝙡𝙜𝙞𝙨𝙘𝙝𝙚 𝙩𝙞𝙩𝙚𝙡 𝙖𝙡𝙨 𝙖𝙛𝙨𝙡𝙪𝙞𝙩𝙚𝙧
Met het Belgisch kampioenschap in Minderhout sloten Winther en Va-Vite hun seizoen in schoonheid af. Na een sterke wedstrijd konden ze de Belgische titel mee naar huis nemen.
Winther rijdt ondertussen ook met Va-Vite’s volle zus Belle-Amie. Hij hoopt met haar volgend jaar een even succesvol seizoen te kunnen beleven. Zijn grote droom? Ooit aan de start staan van Badminton Horse Trials.
𝙑𝙖𝙣 𝙚𝙚𝙣 𝙫𝙞𝙟𝙛𝙟𝙖𝙧𝙞𝙜𝙚 𝙟𝙤𝙣𝙜𝙚𝙣 𝙙𝙞𝙚 𝙢𝙚𝙩 𝙙𝙚 𝙠𝙡𝙚𝙞𝙣𝙚 𝙥𝙤𝙣𝙮 𝙁𝙖𝙣𝙣𝙮 𝙤𝙣𝙩𝙙𝙚𝙠𝙩𝙚 𝙬𝙖𝙩 𝙧𝙞𝙟𝙙𝙚𝙣 𝙬𝙖𝙨, 𝙩𝙤𝙩 𝘽𝙚𝙡𝙜𝙞𝙨𝙘𝙝 𝙠𝙖𝙢𝙥𝙞𝙤𝙚𝙣 𝙚𝙫𝙚𝙣𝙩𝙞𝙣𝙜 𝙢𝙚𝙩 𝙑𝙖-𝙑𝙞𝙩𝙚: 𝙝𝙚𝙩 𝙞𝙨 𝙚𝙚𝙣 𝙢𝙤𝙤𝙞𝙚 𝙞𝙡𝙡𝙪𝙨𝙩𝙧𝙖𝙩𝙞𝙚 𝙫𝙖𝙣 𝙝𝙤𝙚 𝙫𝙧𝙤𝙚𝙜 𝙙𝙚 𝙡𝙞𝙚𝙛𝙙𝙚 𝙫𝙤𝙤𝙧 𝙥𝙖𝙖𝙧𝙙𝙚𝙣 𝙚𝙣 𝙙𝙚 𝙘𝙧𝙤𝙨𝙨 𝙗𝙞𝙟 𝙒𝙞𝙣𝙩𝙝𝙚𝙧 𝙗𝙚𝙜𝙤𝙣.
Tekst: Ingrid Jacquemyn
Foto: Privécollectie Kara Bosman